Computer Case ANTEC AX1000 AR RGB LITE
₪268.00
Computer Case ANTEC AX1000 AR RGB LITE
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+1 |
| 3.5" Drive Bays1+1 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)185 |
| NotesMaximum GPU Length ≤ 420 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans: Front 3x140mm & Rear 1x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
Mid Tower case in black color, supports ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 235 mm width, 470 mm height, and 480 mm depth. It includes front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, USB Type-C, and RGB Controller. The case is equipped with ARGB lighting featuring a front fan of 3x140 mm and a rear fan of 1x140 mm, providing efficient thermal design. It supports the installation of 1+1 3.5-inch drives and 2+1 2.5-inch drives. The maximum height for CPU cooling is 185 mm, and the maximum length for a graphics card is 420 mm.
Specifications Computer Case ANTEC AX1000 AR RGB LITE
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+1 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1+1 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 185 |
| Notes | Maximum GPU Length ≤ 420 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans: Front 3x140mm & Rear 1x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=235 H=470 D=480 mm |