Computer Case GIGABYTE AORUS C700 GLASS
₪2336.00
Computer Case GIGABYTE AORUS C700 GLASS
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays6 |
| 3.5" Drive Bays4 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)195 |
| NotesMax GPU Length 490 mm | Thermal DesignInstalled PWM Fans: Front 3x120 mm & Rear ARGB 2x120 mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ HDMI \ RGB Controller \ Fan Controller |
Description
Full Tower case in black, supporting ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. Its dimensions are W=301mm, H=714mm, D=671mm. The case is equipped with front ports including USB 3.0, Earphone/Mic connection, USB Type-C, HDMI, RGB controller, and FAN controller. ARGB lighting adds a design touch, while the case supports 4 Hard Drive bays for 3.5 inches and 6 bays for 2.5 inches. The maximum height for CPU cooling is 195mm, and the thermal design includes 3 front 120mm fans and a rear 120mm ARGB fan. The maximum length for a graphics card can reach up to 490mm.
Specifications Computer Case GIGABYTE AORUS C700 GLASS
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 6 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 4 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 195 |
| Notes | Max GPU Length 490 mm |
| Thermal Design | Installed PWM Fans: Front 3x120 mm & Rear ARGB 2x120 mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ HDMI \ RGB Controller \ Fan Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=301 H=714 D=671 mm |