Original HP 308 Black Ink Cartridge for HP DeskJet and Envy Printers
₪90.00
Original HP 308 Black Ink Cartridge for HP DeskJet and Envy Printers
Specification
| ColorBlack | ManufacturerHP | Model7FP21UE |
| Product TypeInk Cartridge | Series308 | Compatible PrintersHP DeskJet 2900, 4300 HP Envy 6110e, 6120e, 6122e, 6130e, 6132e, 6520e, 6530e, 6532e, 6558e, Envy 6100, Envy 6165e, Envy 6500 |
| Depth37 mm | Height115 mm | Weight0.05 kg |
Description
Original HP 308 ink cartridge model 7FP21UE in black, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X technology, pigment-based ink, a print yield of approximately 160 pages, and 4ml ink capacity. Compatible with HP DeskJet 2900 / 4300 / HP Envy 6110e / 6120e / 6122e / 6130e / 6132e / 6520e / 6530e / 6532e / 6558e / Envy 6100 / Envy 6165e / Envy 6500 printers. Features fade-resistant printing and 65% recycled plastic, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 308 Black Ink Cartridge for HP DeskJet and Envy Printers
General
| Color | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 7FP21UE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 308 |
Compatibility
| Compatible Printers | HP DeskJet 2900, 4300 HP Envy 6110e, 6120e, 6122e, 6130e, 6132e, 6520e, 6530e, 6532e, 6558e, Envy 6100, Envy 6165e, Envy 6500 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 37 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.05 kg |
| Width | 113 mm |
Printing
| Ink Type | Pigment-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 4 ml |
| Page Yield | Approximately 160 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | 65% Recycled Plastic |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |