Original HP 308 Black + Tri-Color Ink Cartridge Combo Pack for HP DeskJet and Envy Printers
₪185.00
Original HP 308 Black + Tri-Color Ink Cartridge Combo Pack for HP DeskJet and Envy Printers
Specification
| ColorBlack + Color | ManufacturerHP | Model6L6S6UE |
| Product TypeInk Cartridge Multipack | Series308 | Compatible PrintersHP DeskJet 2900, 4300 HP Envy 6110e, 6120e, 6122e, 6130e, 6132e, 6520e, 6530e, 6532e, 6558e, Envy 6100, Envy 6165e, Envy 6500 |
| Depth47 mm | Height132 mm | Weight0.1 kg |
Description
Original HP 308 ink cartridge combo pack model 6L6S6UE in black + tri-color, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X technology, pigment-based + dye-based ink, a print yield of 160 black pages + 120 color pages, and 4ml black ink + 4ml color ink capacity. Compatible with HP DeskJet 2900 / 4300 / HP Envy 6110e / 6120e / 6122e / 6130e / 6132e / 6520e / 6530e / 6532e / 6558e / Envy 6100 / Envy 6165e / Envy 6500 printers. Features fade-resistant printing and 65% recycled plastic, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 308 Black + Tri-Color Ink Cartridge Combo Pack for HP DeskJet and Envy Printers
General
| Color | Black + Color |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 6L6S6UE |
| Product Type | Ink Cartridge Multipack |
| Series | 308 |
Compatibility
| Compatible Printers | HP DeskJet 2900, 4300 HP Envy 6110e, 6120e, 6122e, 6130e, 6132e, 6520e, 6530e, 6532e, 6558e, Envy 6100, Envy 6165e, Envy 6500 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 47 mm |
|---|---|
| Height | 132 mm |
| Weight | 0.1 kg |
| Width | 117 mm |
Printing
| Ink Type | Pigment-Based + Dye-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 4 ml Black + 4 ml Color |
| Page Yield | 160 Black Pages + 120 Color Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | 65% Recycled Plastic |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |