Original HP 653 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
₪45.00
Original HP 653 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
Specification
| ColorColor | ManufacturerHP | Model3YM74AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series653 | Compatible PrintersHP DeskJet Ink Advantage 6400 |
| Depth37 mm | Height115 mm | Weight0.04 kg |
Description
Original HP 653 ink cartridge model 3YM74AE in tri-color, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X technology, dye-based ink, a print yield of up to 200 pages, and 5ml ink capacity. Compatible with HP DeskJet Ink Advantage 6400 printers. Features fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 653 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet Ink Advantage Printers
General
| Color | Color |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 3YM74AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 653 |
Compatibility
| Compatible Printers | HP DeskJet Ink Advantage 6400 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 37 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Width | 113 mm |
Printing
| Ink Type | Dye-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 5 ml |
| Page Yield | Up to 200 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |