Original HP 305 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet and ENVY Printers
₪44.00
Original HP 305 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet and ENVY Printers
Specification
| ColorColor | ManufacturerHP | Model3YM60AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series305 | Depth37 mm |
| Height115 mm | Weight0.04 kg | Width113 mm |
Description
Original HP 305 ink cartridge model 3YM60AE in tri-color, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 2.X technology, a print yield of up to 100 pages, and 2ml ink capacity. Compatible with HP DeskJet 2300 / 2700 / 2730 / 2810 / 2810e / 2820e / 2825e / 2827e / 2842e / 4100 / 4134 / 4220 / 4227e printers. Features fade-resistant printing and recycled content, backed by a 1-month HP warranty.
Specifications Original HP 305 Tri-Color Ink Cartridge for HP DeskJet and ENVY Printers
General
| Color | Color |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 3YM60AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 305 |
Dimensions and Weight
| Depth | 37 mm |
|---|---|
| Height | 115 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Width | 113 mm |
Printing
| Ink Type | Dye-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 2 ml |
| Page Yield | Up to 100 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 2.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Fade Resistance | Yes |
|---|---|
| Original Cartridge | Yes |
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | No |
Warranty
| Service Provider | HP |
|---|---|
| Warranty Period | One Month |