Original HP 912XL High-Capacity Black Ink Cartridge for HP OfficeJet Printers
₪165.00
Original HP 912XL High-Capacity Black Ink Cartridge for HP OfficeJet Printers
Specification
| ColorBlack | ManufacturerHP | Model3YL84AE |
| Product TypeInk Cartridge | Series912XL | Compatible PrintersHP OfficeJet 8013, 8015 HP OfficeJet Pro 8023 |
| Depth44 mm | Height106 mm | Weight0.08 kg |
Description
Original HP 912XL ink cartridge model 3YL84AE in black, featuring HP Thermal Inkjet printing technology with TIJ 4.X technology, pigment-based ink, a print yield of 720 pages, and 21.7ml ink capacity. Compatible with HP OfficeJet 8013 / 8015 and HP OfficeJet Pro 8023 printers. XL high-capacity cartridge with recycled content, backed by a 1-month warranty.
Specifications Original HP 912XL High-Capacity Black Ink Cartridge for HP OfficeJet Printers
General
| Color | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Model | 3YL84AE |
| Product Type | Ink Cartridge |
| Series | 912XL |
Compatibility
| Compatible Printers | HP OfficeJet 8013, 8015 HP OfficeJet Pro 8023 |
|---|
Dimensions and Weight
| Depth | 44 mm |
|---|---|
| Height | 106 mm |
| Weight | 0.08 kg |
| Width | 115 mm |
Printing
| Ink Type | Pigment-Based |
|---|---|
| Ink Volume | 21.7 ml |
| Page Yield | 720 Pages |
| Print Resolution Technology | TIJ 4.X |
| Printing Technology | HP Thermal Inkjet |
Additional Features
| Original Cartridge | Yes |
|---|---|
| Recycled Content | Yes |
| XL High Yield Cartridge | Yes |
Warranty
| Warranty Period | One Month |
|---|