Anker Soundcore Liberty 5 True Wireless In-Ear Earbuds — Gold
₪485.00
Anker Soundcore Liberty 5 True Wireless In-Ear Earbuds — Gold
Specification
| Colorgold | FamilySoundcore | ManufacturerAnker |
| ModelSoundcore Liberty 5 (A3957HB1) | Product Typewireless earbuds | Packaging contentscharging case, earbuds, USB-C cable, silicone ear tips XXS/XS/S/M/L/XL, user manual |
| Battery Capacity60mAh (earbud), 580mAh (case) | Charging ConnectorUSB-C | Charging Timeup to 1 hour (earbuds), up to 3 hours (case) |
Description
In-ear wireless earbuds Anker Soundcore Liberty 5, gold color, with Bluetooth 5.4 connectivity. Equipped with a 9.2 mm dynamic driver with a wool-paper diaphragm and a frequency range of 20Hz–40kHz. Support LDAC, SBC, and AAC codecs. Feature adaptive active noise cancellation (Adaptive ANC 3.0) and transparency mode. Include 6 microphones with AI noise reduction for calls and support Multipoint connection. HearID 4.0 EQ is available via the Soundcore app. Up to 12 hours of playback (up to 8 hours with ANC), fast charging (10 minutes = up to 5 hours), and wireless charging support. Rated IP55 for water and dust resistance. Charging via USB-C. Includes a 12-month official warranty by Hamilton Electrical & Electronics.
Specifications Anker Soundcore Liberty 5 True Wireless In-Ear Earbuds — Gold
General
| Color | gold |
|---|---|
| Family | Soundcore |
| Manufacturer | Anker |
| Model | Soundcore Liberty 5 (A3957HB1) |
| Product Type | wireless earbuds |
Accessories
| Packaging contents | charging case, earbuds, USB-C cable, silicone ear tips XXS/XS/S/M/L/XL, user manual |
|---|
Battery and Charging
| Battery Capacity | 60mAh (earbud), 580mAh (case) |
|---|---|
| Charging Connector | USB-C |
| Charging Time | up to 1 hour (earbuds), up to 3 hours (case) |
| Fast charging | yes (10 minutes = up to 5 hours) |
| Playback Time (Earbuds) | up to 12 hours (ANC off), up to 8 hours |
| Wireless Charging | yes |
Configuration
| Connection Type | wireless (Bluetooth) |
|---|---|
| Driver Structure | 9.2 mm dynamic driver (Wool-paper diaphragm) |
| Headphone Type | in-ear (In-Ear) |
Control
| Control Type | touch control |
|---|
Dimensions and Weight
| Weight (Case) | 48 g |
|---|---|
| Weight (Earbuds) | 4.6 g |
Durability
| Water and Dust Resistance Rating | IP55 |
|---|
Microphone and Calls
| Bluetooth Calls | yes |
|---|---|
| Call Noise Reduction | yes (AI Noise Reduction) |
| Number of Microphones | 6 |
Audio
| Active Noise Cancelling (ANC) | yes (Adaptive ANC 3.0) |
|---|---|
| Customizable Equalizer / EQ | yes (HearID 4.0) |
| Frequency Range | 20Hz–40kHz |
| Latency | 17Ω |
| Supported Codecs | LDAC, SBC, AAC |
| Transparency mode | yes |
Communication
| Bluetooth Version | 5.4 |
|---|---|
| Multipoint | yes |
| Wireless range | up to 10 meters |
Software
| Companion App | Soundcore |
|---|
Warranty
| Service Provider | Hamilton Electrical Electronics |
|---|---|
| Warranty Period | 1 year |
| Warranty Type | official importer |