Anker Soundcore Liberty 4 NC TWS Wireless Earbuds — Light Blue
₪399.00
Anker Soundcore Liberty 4 NC TWS Wireless Earbuds — Light Blue
Specification
| Colorlight blue | FamilySoundcore Liberty | ManufacturerAnker |
| ModelLiberty 4 NC (A3947) | Product Typewireless in-ear earbuds | Packaging contentsearbuds, charging case, USB-C cable, silicone ear tips, user manual |
| Battery Capacity800mAh (case) | Charging ConnectorUSB-C | Fast chargingyes (10 minutes = 4 hours) |
Description
In-ear wireless earbuds Anker Soundcore Liberty 4 NC (A3947), light blue color, with Bluetooth 5.3 connectivity. Equipped with an 11 mm dynamic driver and a frequency range of 20Hz–20kHz. Support SBC, AAC, and LDAC codecs. Feature adaptive active noise cancellation (Adaptive ANC 2.0) with up to 98.5% noise reduction. Include 6 microphones with AI noise reduction for calls and support Multipoint connection. HearID 2.0 EQ with 22 presets is available via the Soundcore app. Up to 10 hours of playback (up to 8 hours with ANC), fast charging (10 minutes = up to 4 hours), and wireless charging support. Rated IPX4 for water resistance. Charging via USB-C. Includes an 1-year official warranty by Anker.
Specifications Anker Soundcore Liberty 4 NC TWS Wireless Earbuds — Light Blue
General
| Color | light blue |
|---|---|
| Family | Soundcore Liberty |
| Manufacturer | Anker |
| Model | Liberty 4 NC (A3947) |
| Product Type | wireless in-ear earbuds |
Accessories
| Packaging contents | earbuds, charging case, USB-C cable, silicone ear tips, user manual |
|---|
Battery and Charging
| Battery Capacity | 800mAh (case) |
|---|---|
| Charging Connector | USB-C |
| Fast charging | yes (10 minutes = 4 hours) |
| Playback Time (Earbuds) | 10 hours (up to 8 hours with ANC) |
| Wireless Charging | yes |
Configuration
| Connection Type | wireless (Bluetooth) |
|---|---|
| Driver Structure | 11 mm dynamic driver |
| Headphone Type | in-ear (In-Ear) |
Control
| Control Type | touch control (Touch) |
|---|---|
| Wear Detection | yes |
Dimensions and Weight
| Weight (Case) | 19 g |
|---|---|
| Weight (Earbuds) | 5.2 g |
Durability
| Materials | PC+ABS |
|---|---|
| Water and Dust Resistance Rating | IPX4 |
Microphone and Calls
| Bluetooth Calls | yes |
|---|---|
| Call Noise Reduction | yes (AI) |
| Number of Microphones | 6 |
Audio
| Active Noise Cancelling (ANC) | yes (Adaptive ANC 2.0, up to 98.5%) |
|---|---|
| Customizable Equalizer / EQ | yes (HearID 2.0 + 22 modes) |
| Frequency Range | 20Hz–20kHz |
| Latency | 10 Ohms |
| Sensitivity | 102 dB |
| Supported Codecs | SBC, AAC, LDAC |
Communication
| Bluetooth Version | 5.3 |
|---|---|
| Multipoint | yes |
| Wireless range | 10 meters |
Software
| Companion App | Soundcore |
|---|---|
| OS compatibility | Android, iOS |
Warranty
| Service Provider | Anker |
|---|---|
| Warranty Period | 1 year |
| Warranty Type | official importer |