Computer Case ANTEC C5 CURVE AR RGB BLACK
₪448.00
Computer Case ANTEC C5 CURVE AR RGB BLACK
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2 |
| 3.5" Drive Bays1 | Lighting TypeARGB | Maximum CPU Cooler Height (mm)160 |
| NotesMax GPU Length ≤ 410 mm | Thermal DesignIncluded ARGB Fans 3x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
Description
White Mid Tower case, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 285 mm width, 400 mm height, and 465 mm depth. It includes front USB 3.0 ports, Earphone/Mic connection, USB Type-C, and RGB Controller. The case is equipped with ARGB lighting and a 3x120mm fan, and can accommodate one 3.5-inch hard drive and two 2.5-inch drives. The maximum CPU cooler height is 160 mm, and the maximum allowable length for the graphics card is 410 mm.
Specifications Computer Case ANTEC C5 CURVE AR RGB BLACK
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 1 |
| Lighting Type | ARGB |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 160 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 410 mm |
| Thermal Design | Included ARGB Fans 3x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C \ RGB Controller |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=285 H=400 D=465 mm |