FRACTAL DESIGN RIDGE BLACK
₪730.00
FRACTAL DESIGN RIDGE BLACK
Specification
| Case TypeSFF | ColorBlack | 2.5" Drive Bays4 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm)70 | NotesMax GPU Length 335 mm | Power SupplySupport SFX, SFX-L |
| Thermal DesignIncluded Aspect PWM Fans 2x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityMini ITX |
Description
Black SFF case suitable for Mini ITX motherboards offers compact dimensions of 110 mm width, 395 mm height, and 374 mm depth. The case includes front USB 3.0 ports, an Earphone/Mic connection, and a USB Type-C port, providing convenience and easy access. It supports SFX and SFX-L power supplies and can accommodate up to 4 2.5-inch hard drives. The maximum CPU cooler height is 70 mm, and the thermal design includes two 140 mm fans with PWM technology. The case supports graphics cards with a maximum length of 335 mm, allowing flexibility in hardware component selection.
Specifications FRACTAL DESIGN RIDGE BLACK
General
| Case Type | SFF |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 4 |
|---|---|
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 70 |
| Notes | Max GPU Length 335 mm |
| Power Supply | Support SFX, SFX-L |
| Thermal Design | Included Aspect PWM Fans 2x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=110 H=395 D=374 mm |