Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE CLEAR
₪794.00
Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE CLEAR
Specification
| Case TypeMid Tower | ColorWhite | 2.5" Drive Bays2+2 |
| 3.5" Drive Bays2 | Maximum CPU Cooler Height (mm)140 \ 170 | NotesMax GPU Length 355 mm |
| Thermal DesignIncluded PWM Fans 2x140mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
Description
Mid Tower case in white color, supports ATX, Micro ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 215 mm width, 469 mm height, and 447 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0, Earphone/Mic, and USB Type-C ports. It supports two 3.5-inch hard drives and four 2.5-inch drives (2+2). The maximum height for CPU cooling is 140 mm or 170 mm, depending on the cooling system. The case includes 2x140 mm fans with PWM technology and provides support for a maximum graphics card length of 355 mm.
Specifications Computer Case FRACTAL DESIGN NORTH WHITE CLEAR
General
| Case Type | Mid Tower |
|---|---|
| Color | White |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+2 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 140 \ 170 |
| Notes | Max GPU Length 355 mm |
| Thermal Design | Included PWM Fans 2x140mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=215 H=469 D=447 mm |