Anker Soundcore AeroFit 2 Open-Ear Wireless Earbuds — Black
₪469.00
Anker Soundcore AeroFit 2 Open-Ear Wireless Earbuds — Black
Specification
| Colorblack | Familysoundcore AeroFit | ManufacturerAnker |
| ModelAeroFit 2 (A3874H12) | Product Typeopen-ear wireless earbuds | Packaging contentsearbuds, charging case, USB-C cable, manual |
| Charging ConnectorUSB-C | Fast chargingyes (10 minutes = 4 hours) | Playback Time (Earbuds)up to 10 hours (up to 42 hours with case) |
Description
Open-ear wireless earbuds Anker Soundcore AeroFit 2 (A3874H12), black color, ear-hook design with Bluetooth 5.4 connectivity. Equipped with 20×11.5 mm drivers and a frequency range of 20Hz–40kHz. Support SBC, AAC, and LDAC codecs. Feature 4 microphones with AI noise reduction for calls and support Multipoint connection. Custom EQ is available via the Soundcore app. Up to 10 hours of playback (up to 42 hours with the charging case), fast charging (10 minutes = up to 4 hours), and wireless charging support. Rated IP55 for water and dust resistance. Charging via USB-C. Includes a 12-month official warranty by Anker.
Specifications Anker Soundcore AeroFit 2 Open-Ear Wireless Earbuds — Black
General
| Color | black |
|---|---|
| Family | soundcore AeroFit |
| Manufacturer | Anker |
| Model | AeroFit 2 (A3874H12) |
| Product Type | open-ear wireless earbuds |
Accessories
| Packaging contents | earbuds, charging case, USB-C cable, manual |
|---|
Battery and Charging
| Charging Connector | USB-C |
|---|---|
| Fast charging | yes (10 minutes = 4 hours) |
| Playback Time (Earbuds) | up to 10 hours (up to 42 hours with case) |
| Wireless Charging | yes |
Configuration
| Connection Type | wireless (Bluetooth) |
|---|---|
| Driver Structure | 20 × 11.5 mm Racetrack drivers |
| Headphone Type | open-ear with ear hook |
Control
| Control Type | touch control |
|---|---|
| Voice Assistant | yes (Anka) |
Dimensions and Weight
| Dimensions (Case) | 80×66.7×25.1 mm |
|---|---|
| Dimensions (Earbuds) | 46×47×13 mm |
| Weight (Case) | about 65 g |
| Weight (Earbuds) | about 8–10 g |
Durability
| Materials | PC+ABS+LSR |
|---|---|
| Water and Dust Resistance Rating | IP55 |
Microphone and Calls
| Bluetooth Calls | yes |
|---|---|
| Call Noise Reduction | yes (AI) |
| Number of Microphones | 4 |
Audio
| Active Noise Cancelling (ANC) | no |
|---|---|
| Customizable Equalizer / EQ | yes (in soundcore app) |
| Frequency Range | 20Hz–40kHz |
| Latency | 16Ω |
| Supported Codecs | SBC, AAC, LDAC |
| Transparency mode | yes (open design) |
Communication
| Bluetooth Version | 5.4 |
|---|---|
| Multipoint | yes |
| Wireless range | up to 10 meters |
Software
| Companion App | soundcore |
|---|---|
| Firmware Updates | yes |
| OS compatibility | Android, iOS |
Warranty
| Service Provider | Anker |
|---|---|
| Warranty Period | 12 months |
| Warranty Type | official importer |