Computer Case ANTEC FLUX PRO
₪804.00
Computer Case ANTEC FLUX PRO
Specification
| Case TypeFull Tower | ColorBlack | 2.5" Drive Bays2+4 |
| 3.5" Drive Bays4 | Maximum CPU Cooler Height (mm)190 | NotesMax GPU Length ≤ 455 mm |
| Thermal DesignPre-installed Fans: Front 3x140mm & Rear 1x140mm & Reversible Bottom 2x120mm | Front PortsUSB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C | Motherboard CompatibilityATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
Description
Full Tower case in black, compatible with ATX, Micro ATX, E-ATX, and Mini ITX motherboards. The dimensions of the case are 245 mm width, 545 mm height, and 530 mm depth. The case is equipped with front USB 3.0 ports, an Earphone/Mic connection, and USB Type-C. It can accommodate up to 4 x 3.5-inch drives and up to 6 x 2.5-inch drives (2+4). The maximum CPU cooler height is 190 mm. Advanced thermal design includes 3 x 140 mm fans at the front of the case, a 140 mm rear fan, and two reversible 120 mm fans at the bottom. The maximum allowed length for a graphics card is 455 mm.
Specifications Computer Case ANTEC FLUX PRO
General
| Case Type | Full Tower |
|---|---|
| Color | Black |
Additional
| 2.5" Drive Bays | 2+4 |
|---|---|
| 3.5" Drive Bays | 4 |
| Maximum CPU Cooler Height (mm) | 190 |
| Notes | Max GPU Length ≤ 455 mm |
| Thermal Design | Pre-installed Fans: Front 3x140mm & Rear 1x140mm & Reversible Bottom 2x120mm |
Connections
| Front Ports | USB 3.0 \ Earphone/Mic \ USB Type-C |
|---|
Structure
| Motherboard Compatibility | ATX \ Micro ATX \ E-ATX \ Mini ITX |
|---|---|
| Overall Dimensions | W=245 H=545 D=530 mm |